Akcja „BohaterOn, czyli włączamy historię”

W tym roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie o nazwie „BohaterOn”, czyli włącz historię, patronowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Projekt łączy pokolenia, ma charakter edukacyjny, buduje wrażliwość społeczną
i krzewi postawy patriotyczne. W akcji wzięli udział wszyscy chętni uczniowie zachęcani przez nauczycieli historii oraz wychowawców.
Celem akcji jest zachowanie w pamięci i przybliżenie młodym ludziom wizerunków powstańców warszawskich, którzy poświęcili swoje marzenia, młodość, a nawet życie, walcząc
o wolność naszego kraju. Niektórzy z nich są jeszcze wśród nas, jednak pamięć o nich zanika. Dlatego, aby wyrazić swoje uznanie i szacunek dla bohaterstwa powstańców, uczniowie redagowali kartki pocztowe i listy do wybranych przez siebie powstańców, wspólnie je wysłaliśmy, a teraz z nadzieją wszyscy czekają na odpowiedź od bohaterów powstania.

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy zechcieli włączyć się w akcję. Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy I b, III a, V a, V c, VI c. To dzięki nim liczba kartek pocztowych wysłanych do powstańców znacznie wzrosła, ponieważ w akcję włączyli się prawie wszyscy uczniowie. Łącznie wysłaliśmy ponad 150 kartek pocztowych oraz listów z wiarą w to, że sprawimy ogromną przyjemność naszym bohaterom i nieukrywaną nadzieją na odpowiedź.

To jedna z wypowiedzi powstańca, obrazująca dużą wartość tej akcji:  Jak dostaję te 300 czy 400 kartek, to siadam i czytam całą niemalże noc, aż przeczytam wszystkie i posegreguję. Potem zaczynam w zimie – siedzę długie wieczory i odpisuję. Największą jednak radość czuję, gdy mogę do kogoś zadzwonić – mówi Hanna Stadnik ps. „Hanka”, sanitariuszka.

 

Ewelina Owczarek